به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 
  • منوچهر صهبائی

منوچهر صهبائی- مدرس ، رهبر ارکستر، نوازنده ابوا

منوچهر صهبایی (رهبر ارکستر، دکتر در رشته‌های موزیکولوژی و هنرها، سولیست ابوا، استاد کنسرواتوار و دانشکده موسیقی در اطریش )، در تهران به دنیا آمد. پس از گذراندن دوره ابتدایی وارد هنرستان عالی موسیقى شد و زیر نظر آنتون کادلتس استاد اطریشى (ابوا) ، حسین ناصحی تهرانی (آهنگسازی) و شفیقه صدقی (پیانو)، فنون تخصصى موسیقى را فرا گرفت.

پس از به اتمام رسانیدن دوره متوسطه، همزمان با گذراندن دوره عالی هنرستانعالى موسیقى، به عنوان سولیست ابوا  با ارکستر سمفونیک تهران همکاری داشت. همچنین در سالهای اخر اقامت خود در ایران ، استاد هنرستان عالى موسیقى، دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و مدرسه  موسیقی تلویزیون ملی ایران  بود  و کنسرت‌های متعددی را با ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر مجلسی رادیو تلویزیون ملی ایران به عنوان تکنواز ابوا اجرا کرد. در کنار این فعالیت‌ها، وی در سال‌های آخر اقامت خود در ایران با همکاری تالار رودکی (وحدت)، انجمن فیلارمونیک تهران، ژونس موزیکال ایران و تلویزیون ملی ایران رسیتالها و کنسرتهاى متعددی را در تهران و دیگر شهرهای بزرگ ایران از قبیل مشهد، تبریز، ارومیه، اصفهان و شیراز با موفقییت بسیار اجرا کرد.

در سال ۱۳۵۴ به منظور ادامه فعالیت‌های هنری خود و تحصیل در  رشته هاى رهبری ارکستر و موزیکولوژی عازم اروپا شد و در کلاسهاى موسیقیدانان سرشناسى مانند هاینس هولیگر (Heinz Holliger) در فرایبورگ (آلمان)؛ پی یر پی یرلو (Pierre Pierlot) در پاریس (فرانسه)؛ میلان هوروات (Milan Horvath)، در سالزبورگ (اتریش)؛ فرانکو فرارا (Franco Ferrara) در سی ینا (ایتالیا) و سرجو چلیبیداکه (Sergiu Celibidache) در مونیخ (آلمان) به  ادامه تحصیل پرداخت .

منوچهر صهبایی در سال ۱۹۷۶در مسابقه ویرتواوزیته  در فرانسه شرکت کرد و جایزه نخست آنرا به خود اختصاص داد. وی  در کنار ادامه تحصیل از سال ۱۹۷۵ تا ۱۹۷۹ میلادی در مدرسه موسیقی شهر افن بورگ در آلمان تدریس کرد. در سال ۱۹۷۹در مسابقه استخدام نوازنده ابوای اول، که از طرف ارکستر سمفونیک شهر سنت گالن در سوئیس برگزار شد، شرکت کرد و بین ۱۶۵ نفر داوطلب متخصص به مقام اول رسید و دوازده سال به عنوان  سولیست ابوا و رهبر  میهمان  با ان ارکستر همکارى داشت. در همان سال ( ١٩٧٩) از طرف کنسرواتوار موسیقى شهر فلدکرش Feldkirch  برای تدریس به کشور اتریش دعوت شد و به او درجه پروفسورا اهدا گردید. وی مدت چهارده سال نیز رهبری ارکستر مجلسی شهر آمریس ویل در سوئیس را به عهده داشت. منوچهر صهبایی در سال ۱۹۸۷ در مسابقه ارکسترها در بلژیک شرکت کرد و  ارکستر مجلسى کنسرواتوار شهر فلدکرش به رهبرى او مقام نخست و مدال طلای ان مسابقه را  دریافت نمود. در سالهای ١٩٨٧ و ١٩٨٩ برای اجرای کنسرت و تدریس در کلاس‌های تابستانی (master class) به کشورهای ژاپن، هنگ‌کنگ، تایوان و سنگاپور دعوت شد و از طرف دانشگاه تایپه (Taipeh) به دریافت بالاترین لوح هنری کشور تایوان نائل امد .

وی هیچگاه دست از تحقیق و مطالعه بر نداشته و در سال‌های نخست اقامت خود در سوئیس، در کنار فعالیتهاى هنرى ، به مدت چهار سال در مدرسه عالی ترجمه شهر سنت گالن به تحصیل پرداخت و در زبان‌های آلمانی، فرانسه، ایتالیایی و انگلیسی فارغ التحصیل شد و  پس از سالها تحصیل و پژوهش ، در سال ١٩٩٦ در رشته موزیکولوژى  و در سال ٢٠٠٠ در رشته هنرها ، تزهایى را به دانشگاه ستراسبوگ  در فرانسه ،ارائه داد و  به دریافت بالاترین درجه دکترای دانشگاهی کشور فرانسه نائل گردید.منوچهر صهبایی در سالهاى١٣٧٠ تا نیمه اول سالهاى ١٣٨٠ در صدد معرفی و اجرای  اثار سمفونیک آهنگسازان ایرانی برآمده بود و به همت و رهبرى  وی آثاری که بعضی از آن‌ها هرگز اجرا نشده و بدست فراموشى سپرده شده بودند ، در کنار آثار آهنگسازان بزرگ جهان در برنامه‌های مختلف در اروپا اجرا و بر روی سى دى منتشر شدند.

 وى از بهار سال ١٣٧١بعنوان رهبر میهمان با ارکستر سمفونیک تهران همکارى داشت . در سال ١٣٨٦ بمنظور جلو گیرى از انحلال  ان ارکستر از تمامى مشاغل  رسمى خود در اروپا استعفا داد و  به ایران باز گشت  و تا  بهار ١٣٨٩ رهبرى دائم و مدیریت  هنرى ان ارکستر را عهده دار بود ومجددا در سال ١٣٩٢ تا اخر بهمن ماه ١٣٩٣ ، بعنوان رهبر منتخب براى احیاى ارکستر سمفونیک تهران ، تمامى سعى خود را در  این مورد نمود...... پروفسور دکتر منوچهر صهبائى هم اکنون مدیر هنری و رهبر ارکستر مجلسی ایران است و سالیانه در چند پروژه هنرى در اروپا  همکارى دارد.

 

کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد