علی نعمتی در سال 1324 در یکی از روستاهای خوش آب و هوای شهرستان ساوه به دنیا آمد و در دو سالگی به همراه خانواده به تهران مهاجرت نمود. ایشان بعد از تحصیلات ابتدائی وارد هنرستان موسیقی عالی شدند و در سال 1344 موفق به اخذ دیپلم در رشته نوازندگی ترومپت گردید. در سال 1344 ضمن تحصیل در رشته آهنگسازی موسیقی نظام  به دعوت ارکستر سمفونیک تهران برای نوازندگی فرنچ هورن جذب ارکستر شدند و بعد از تشکیل ارکستر اپرا در ارکستر ندکور نیز به نوازندگی مشغول شدند و تا سال 1357 حضورش در ارکستر اپرا ادامه داشت.

نامبرده در سال 1345 به علت نیاز سازمان شهربانی به متخصص موسیقی به عنوان دانشجوی سال دوم دانشگاه پلیس به اسخدام شهربانی در آمدند و در سال 1347 به درجه ستوان دومی نائل و در سال 1348 بعد از اخذ مدرک لیسانس از هنرستان عالی موسیقی در رشته موسیقی نظامی ، عملاً فعالیت خود را در موزیک سازمان شهربانی آغاز نمودند .

وی برای پایان نامه خود سه قطعه سوئیست و یک قطعه مارش و تنظیم یک قطعه والس از آثار چایکفسکی برای موزیک نظامی را به هیئت ژوری ارائه نمودند و این قطعات در حضور مرحـوم استاد سنـجری، مرحـوم استاد حسـن راد مرد، استاد حسین ناصحی و سایر اساتید هنرستان عالی موسیقی به رهبری ایشان با ارکستر نظامی شهربانی به اجرا در آوردند و مورد تقدیر اساتید قرار گرفتند .

ایشان درجات نظامی را یکی پس از دیگری طی نمودند و در سال 1370 به درجه سرتیپی نائل شدند، وی اولین افسر موزیک می باشند که بعد از سرتیپ مین باشیان بعد از هفتاد سال به این درجه نائل شدند.

نامبرده در مشاغل ناظم موزیک، معمون و فرمانده موزیک و از سال 1365نیز به عنوان هماهنگ کننده موزیک شهربانی انجام وظیفه نموده و از سال 1369ضمن خدمت در شهربانی به ستاد مشترک ارتش دعوت و هماهنگی کلیه امور موزیک ارتش و نیروهای انتظامی را به عهده گرفتند. و از سال 1371نیز با داشتن مسئولیت های بالا به عنوان مسئول واحد موسیقی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع دمقدس را نیز عهده دار شدند. ایشان در خرداد ماه سال 1374 از سوی شورای ارزشیابی هنرمندان کشور به درجه یک هنری نائل شدند و در آذر ماه همین سال با 30 سال فعالیت صادقانه از خدمت در نیروی انتظامی بازنشسته شدند ولی فعالیتهایشان در بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس تا سال 1386 ادامه داشت .

از سال1377 برای تدریس در رشته نوازندگی ترومپت به هنرستان موسیقی پسران دعوت گردید و بعد از تأسیس دانشگاه علمی کاربردی موسیقی به عنوان استاد ساز فوق الذکر مشغول انجام وظیفه می باشند. ضمناً از سال 1387 نیز برای تدریس به هنرستان موسیقی دختران دعوت گردیدند.

علی نعمتی در طول حضورش در سازمان شهربانی ، نیروی انتظامی ، ارتش و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس آثار فراوانی تنظیم و توسط ارکستر های نظامی به اجرا در آورده است و همچنین تعدادی سرود با عناوین سرود بی کلام ، امید ما ، نماز ، دفاع مقدس ، صیاد دلها ، خروش پر از و موسیقی فیلم مستند بچه های شلمچه ساخته و از طریق رسانه های گروهی پخش گردیده است .

وی متولی تولید، ضبط و انتشار آثار فراوانی در زمینه  دفاع مقدس از قبیل ساخت سمفونی حماسه خرمشهر، فلک الافلاک، سرداران و اروند رود به آهنگسازی آقایان مجید انتظامی، کامبیز روشن و دکتر محمد سعید شریفیان بوده است و در طول فعالیتش در بنیاد و به همت وی شش دوره جشنواره موسیقی دفاع مقدس در استان های مختلف برگزار گردیده .

ایشان به علت فعالیتش بعد از بازنشستگی در زمینه هنر موسیقی از طریق ناجا به عنوان هنرمند نمونه معرفی و مورد تقدیر و دریافت جایزه نائل گردیده و همچنین از طریق سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران مورد تقدیر قرار گرفتند . ایشان در جشنواره های مختلف سرود و موسیقی به عنوان داور حضور فعال داشته اند.