به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

محمدعلی اسماعیلی به سال 1313 شهریور ماه، در تهران متولد شد. مرتضی و مصطفی گرگین زاده، دایی های وی که هر دو اهل موسیقی بودند، مشوق وی در نواختن ضرب بودند و پس از تحصیلات عمومی وی را در سال 1330 به حسین تهرانی، استاد تمبک نواز معرفی می نمایند و در هنرستان موسیقی ملی زیر نظر حسین تهرانی، به فرا گرفتن فن نواختن ضرب مشغول می شود و چندین سال هم نزد غلامحسین غریب به آموختن کلارینت پرداخت. در تاریخ 1337 توسط استاد به وزارت فرهنگ و هنر وقت معرفی و در ارکسترهای موسیقی ملی و گروه تمبک شروع به همکاری می نماید. اسماعیلی در فاصله سالهای 1345 تا 1358 نیز عضو «گروه سازهای ملی» به سرپرستی فرامرز پایور بود که در این مدت، کنسرت های بیشماری در ایران و دیگر کشورها به اجرا درآورده است.

از سال 1343 در هنرستان موسیقی ملی ایران مشغول تدریس تمبک شد و از 1345 سرپرستی «گروه تمبک نوازان» را به عهده گرفت که این گروه تا سال 1357 فعال بود که برای این گروه، حدود 15 قطعه فانتزی روی ریتمهای ایرانی تنظیم کرد و در کشورهای خارج و تالار رودکی سابق اجرا شد.

پس از انقلاب ده سال در فعالیتهای اجرایی اش وقفه افتاد تا اینکه در کنار دیگر هنرمندان موسیقی ایرانی در آذر ماه 1368 بار دیگر در تهران به صحنه بازگشت.

آثار:

«آموزش تمبک» (با همکاری سیامک بنایی)- چاپ 1369

«قطعاتی برای گروه تمبک» (به کوشش مسعود پور سید احمد)- چاپ 1378

«رونما» برای گروه تمبک و رقصندگان (روی داستانی از پروین سرلک)، که ده ها بار به صحنه رفته است.

«ریتم های ایرانی» برای گروه تمبک

کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد