به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

ملیحه سعیدی (1327- تهران )

مدرس، آهنگساز، مؤلف، نوازنده ساز قانون ،مدیر سابق هنرستان موسیقی دختران و سرپرست گروه نیریز (آقایان و بانوان) موسیقی را از کودکی در خانواده ای اهل هنر آغاز کرد . او فارغ التحصیل هنرستان موسیقی ملی در رشته ویلن کلاسیک و ایرانی در زمان ریاست استاد حسین دهلوی است . نواختن ساز های ویلن، ویلن آلتو، قیچک ( غژک ) ، تنبک، و قانون را ضمن تحصیل در هنرستان و دانشگاه فراگرفت ولی قانون را به عنوان ساز تخصصی خود انتخاب کرده و نزد مهدی مفتاح در هنرستان آموخت. سپس در سال 1347 تدریس قانون را در هنرستان موسیقی ملی آغاز و در سال 1355 از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران در رشته موسیقی با ساز تخصصی قانون فارغ التحصیل شد. ملیحه سعیدی در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی ملی از محضر اساتیدی چون دکتر داریوش صفوت، نور علی برومند، محمود کریمی، یوسف فروتن و سعید هرمزی بهره جست.  وی ظرایف موسیقی ایرانی را از اساتید مجرب فرا گرفته و بر ساز قانون انطباق داده است.

ملیحه سعیدی ساز قانون را کاملاً به سبک ایرانی می نوازد. ایشان پس از 22 سال تحقیق، در سال 1369 کتابی را با عنوان «آموزش ساز قانون» با نظر و همکاری حسین دهلوی به چاپ رسانید که اولین کتاب موسیقی در زمینه آموزش این ساز است. در سال های 72-1371 همرا با ده تن از هنر جویان خود در ارکستر مضرابی شرکت جست و این اولین گروه موسیقی است که ساز قانون را به صورت گروهی در ارکستر اجرا کرده اند. وی در سال 1374 در دانشکده های موسیقی به تدریس مشغول بوده، آهنگسازی قطعه های ارکستر، تصنیف و ساخت قطعات متنوع برای ساز قانون شامل کاست و دیسک دلنوا، سفر عشق، غوغای جان، هزار آوا، نوای قریه، آهوی وحشی، آوای روستا، شبنم صحرائی، نوای دل و نوای غربت از دیگر آثار منتشر شده ایشان  می باشد. وی علاوه بر تألیف جلد دوم، سوم و چهارم کتاب آموزش ساز قانون، کتاب ردیف میرزا عبدالله را که برای ساز قانون تنظیم کرده همرا با نوار آماده چاپ و انتشار دارد. او در حال حاضر به نوشتن کتاب « تاریخچه، ساختار و ابداعات ساز قانون» که حاصل تلاش چند ساله ملیحه سعیدی، زنده یاد احمد ستوده و فرزندشان مهندس علیرضا ستوده می باشد، هستند. همچنین کتاب ردیف برای ساز قانون به روایت ملیحه سعیدی  را آماده چاپ داشته که در آن ظرایف موسیقی ایرانی، تکنیک ها و علائم اجرایی مختلف ساز قانون خصوصاً نوازندگی با شیوه ده انگشتی (از ابداعات نگارنده) روایت شده است. وی ضمن شرکت در چندین سمپوزیوم بین المللی، کنسرت های مختلفی را با گروه نیریز اجرا نموده است  و همچنین به صورت تکنوازی قانون در بسیاری از کشورهای آمریکای جنوبی، اروپا و آسیا شرکت و به دریافت لوح سپاس و مدال نائل گردیده است. وی به عنوان داور مسابقات در چندین جشنواره شرکت داشته است. و به مناسبت بیست سال خدمت ارزنده، لوح سپاس دریافت و مورد تقدیر قرار گرفته است. او مدرس دانشگاه و هنرستان های موسیقی دختران و پسران می باشد و در ضمن درجه دکترای افتخاری را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اخذ نموده است. خانواده ملیحه سعیدی به پاس زحماتی که برای احیاء ساز قانون کشیده «خانواده ساز قانون » نام گرفته اند.

وی پس از سالیان سال تلاش جهت احیاء و شناساندن ساز قانون برای نخستین بار اقدام به برگزاری کنسرت قانون و پیانو نموده است. ملیحه سعیدی در حال حاضر مدیر مسئول مؤسسه فرهنگی و هنری باغ نغمه ها می باشد و در زمینه های مختلف فرهنگی، هنری (آموزشگاه موسیقی، انتشارات و . . . ) فعالیت می کند.

کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد