احسان ذبیحی فر

احسان ذبیحی فر متولد ۱۳۵۸ تهران موسیقی را از سن ده ‏سالگی با نوازندگی پیانو آغاز کرد. او تحصیلات آکادمیک

 موسیقی را با ورود به هنرستان موسیقی و انتخاب ساز کمانچه به عنوان ساز تخصصی آغاز نمود. در سال 1376  از هنرستان فارغ‌التحصیل شد و یک سال بعد، برای ادامه‪‌ی تحصیل در مقطع کارشناسی موسیقی وارد دانشکده‏ی موسیقی دانشگاه هنر گردید و تحصیلاتش را تا مقطع کارشناسی ارشدِ نوازندگی ایرانی ادامه داد و در سال ۱۳۸۷ از همین دانشکده فارغ التحصیل شد. او در زمینه‌ی علوم نظری موسیقی و آهنگسازی دانش‌آموخته‌ی آقایان شریف لطفی، هوشنگ کامکار، محسن الهامیان، وارطان ساهاکیان، ساسان فاطمی و هومان اسعدی بوده و نوازندگی کمانچه را - ضمن بهره مندی از محضر آقایان درویشرضا منظمی و هادی منتظری - به‌صورت تخصصی نزد آقای اردشیر کامکار آموخته است.

وی از سال 1375 به عنوان سرپرست، آهنگساز و نوازنده کنسرت‌های متعددی در داخل و خارج از ایران با گروه موسیقی ایرانی "مهتاب"و کوارتت زهی ایرانی"چهارگان"داشته است. همچنین با گروه‌های زیادی از جمله عبدالقادر، رهاوی، چاوش و مسیحا همکاری داشته و شرکت در فستیوال‌های مختلف و هم‌چنین کسب مقام نخست فستیوال "موقام 2013" (در بخش مسابقه‌ی سازی و آوازی با گروه نسیم طرب) را نیز در کارنامه‌اش دارد.

آثاری که در قالب سی‌دی تا کنون از او منتشر شده‌اند عبارتند‌از مجموعه‪‌ی" سایه روشن مهتاب" به خوانندگی بیژن کامکار، مجموعه‌ی"هیچ مگو"به خوانندگی مجتبی عسگری، مجموعه‌ی "شیرین" به خوانندگی فریدون پوررضا، بهرام باجلان، مجتبی عسگری و وحید تاج، مجموعه‌ی"سرخانه"(اساس ایده‌ای از ساسان فاطمی)، مجموعه‌ی"شوق‌نامه"(به سرپرستی محمدرضا درویشی و خوانندگی همایون شجریان)، مجموعه‌ی"رهاوی"(کاری از ساناز نخجوانی) و همکاری در ضبط بسیاری آثار منتشر شده‌‌ی دیگر.

از او کتاب‌های مجموعه قطعات برای گروه سازهای ایرانی در دو جلد با عنوان‌های «دلدار» و «شوق» و کتاب ده قطعه برای کمانچه (آثاری از موسیقی کلاسیک ایران) تا کنون انتشار یافته‌اند.

احسان ذبیحی فر اکنون علاوه بر تدریس در دانشکده‌ی هنر و معماری دانشگاه آزاد و هنرستان موسیقی، عضو هیئت علمی دانشکده‌ی موسیقی دانشگاه هنر و مدیر گروه نوازندگی موسیقی ایرانی این دانشکده نیز می‌باشد.