به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

هوشنگ ظریف 

     هوشنگ ظریف در سال1317در تهران متولد و پس از پایان دوره ابتدائی وارد هنرستان موسیقی ملی شد ، در آن دوره روح الله خالقی ریاست هنرستان را بر عهده داشت .

     هوشنگ ظریف با علاقه زیادی که به تار داشت این ساز را به عنوان ساز اصلی خود انتخاب نمود و در کلاس استاد موسی معروفی نوازندگی تار را شروع کرد و دروس دیگر موسیقی را نزد روح الله خالقی ، جواد معروفی ، حسین تهرانی و دیگر استادان طبق روال هنرستان تا پایان دیپلم ادامه داد و همواره یکی از بهترین شاگردان  بود. وی در سال 1337 فارغ التحصیل شد و بلافاصله به استخدام وزارت فرهنگ و هنر در آمد و از آن به بعد فعالیت های خود را در گروه های مختلف آغاز نمود. از جمله در ارکستر موسیقی ملی به رهبری علی محمد میثاق و اکبر حق دار ، ارکستر صبا به رهبری حسین دهلوی و ارکستر بزرگ ملی به رهبری زنده یاد مهدی مفتاح به عنوان نوازنده و تکنواز شرکت نمود و سپس بعد از چند سال همکاری خود را باگروه های کوچک تری که تشکیل شده بود ادامه داد .

      هوشنگ ظریف از سال 1342به دعوت حسین دهلوی که ریاست هنرستان موسیقی را به عهده داشتند به مدت 17 سال به تدریس تار پرداخت و در این مدت شاگردان زیادی تربیت کرده که به گفته ایشان می توان از حسین علیزاده ، داریوش طلائی ، ارشد تهماسبی ، حمید متبسم ، شهریار فر یوسفی ، مهرداد دلنوازی ، منصور سینکی ، سیامک نعمت ناصر و . . . نام برد.

     او در طی 4 سال دوره عالی را در هنرکده موسیقی گذراند و از محضر استاد علی اکبر شهنازی جهت فراگیری ردیف های ایشان کسب فیض نمود .

     هوشنگ ظریف سال هاست که فعالیت هنری خود را تنها با گروه فرامرز پایور ادامه می دهد که حاصل آن کنسرت هایی در کشور های آسیایی ، اروپایی و آمریکائی است . از جمله در سال 1352 به بیست دانشگاه در امریکا برای معرفی موسیقی سنتی ایران ، در سال 1354 در فستیوال موسیقی (شانکار لعل ) در هندوستان و در سال 1364 در فستیوال ( اینسبورگ ) در اتریش شرکت کردو موجب شناسائی و معرفی موسیقی سنتی ایران گردید.

     هوشنگ ظریف علاوه بر نوازندگی تار به نواختن سه تار و تنبک نیز آشنایی کامل دارد و سال ها با گروه تنبک نوازان به رهبری استادش حسین تهرانی همکاری داشته است ، علاوه بر این در نُت نگاری ِ اولین متد نوازندگی تنبک به کوشش حسین دهلوی و همچنین تصحیح ردیف آوازی محمود کریمی تألیف محمد تقی مسعودیه نقش مؤثر و شرکت فعال داشته است .

     از هوشنگ ظریف تکنوازی دشتی – اصفهان ، چند همنوازی با فرامرز پایور ، ضبط گوشه هایی از ردیف موسی معروفی به کوشش کامبیز روشن روان و اجرای دستور مقدماتی تار ، کتاب اوّل و دوّم هنرستان به کوشش روح الله خالقی موجود است . وی دارای مدرک درجه یک هنری معادل دکترا است و هم اکنون در دانشکده موسیقی دانشگاه هنر و هنرستان موسیقی دختران به تدریس اشتغال دارد .

کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد