کارن کیهانی- تاریخ موسیقی جهانی

کارن کیهانی ( شمیران، 1358، آهنگساز، مدرس دانشگاه و نوازندۀ سنتور)، او تحصیلات کارشناسی موسیقی را در دانشکدۀ هنر و معماری تهران و کارشناسی ارشد آهنگسازی را در دانشگاه هنر تهران (با پایان نامۀ برتر)، به پایان رساند. به عنوان آهنگساز، آثارِ وی در فستیوال‌ها و کنسرت های متعددی در ایران، اروپا و آمریکا به اجرا در‌آمده است. ارکسترها و آنسامبل هایی چون ارکستر سمفونیک تهران، ارکستر سمفونیک معاصر جاکارتا، Divertimento (میلان)، Matka (ژنو)، Maroon Trio (کانزاس)، Mise-en (نیویورک)، London New wind ensemble (لندن)، چهارگان، شهرزاد و نیواک (تهران) و سولیست هایی چون Brigit Kibby (نیویورک)، Rocco Rescigno (برلین)، Catherine Pluygers (لندن)، Aurelie Communal (ژنو)، Marta Marinelli (اودینه، ایتالیاJulie Brunet-Jailly (پاریس)، Sergio Bernetti (نیویورک)،  Brendon Bushman (مینسوتا، آمریکا) و Stuart Breczinski (نیویورک) و لیلا رمضان (ژنو، پاریس، پیتزبورگ) آثار وی را به روی صحنه برده اند. وی در سال 2013 بورس اقامتگاه هنرمندانِ خارجی را از کانتونِ ژنو دریافت نموده و اثرِ "نقطه ای بود و دگر هیچ نبود" را برای سنتور و آنسامبل نوشت و این اثر را به همراهی آنسامبل ماتکا در Usine Kugler  به روی صحنه برد. در سال 2014، کیهانی برنده مسابقه آهنگسازی Black House Collective در کانزاس  آمریکا گردید و اثرِ "در این همسایه" را به سفارش این بنیاد برای هورن، باسون و ماریمبا نوشت.  در سال 1394 (2015 میلادی)، وی به عنوانِ یکی از 4 فینالیست مسابقۀ آهنگسازیِ USIHC در میانن 137 شرکت کننده انتخاب شد.  کیهانی در سال 1394 (2015 میلادی) منتخب انجمن آهنگسازان آمریکا (SCI) شد و اثرش در آلبوم سالیانۀ این انجمن (آلبوم Modes) منتشر شد. در سال 1395 (2016 میلادی)، کارن کیهانی یکی از 25 برگزیدۀ نهایی فستیوال MATA نیویورک، در میانِ بیش از 1150 آهنگساز گردید.

در مهرماهِ سال 1395 (2016 میلادی)، کارن کیهانی، در شصتمین دوسالانۀ موسیقی ونیز (Biennale Musica 2016)، به عنوان آهنگساز، نوازندۀ سنتور و سرپرستِ گروه موسیقی مهرآیین حضور یافت و خبرآفرین شد.

کیهانی تا کنون به عنوان مدرس میهمان یا سخنران در کنسرواتوار عالی ژنو (HEM) ، کنگرۀ جهانی GMTH (ژنو)، دانشگاه ISI اندونزی و دانشگاه Minnesota آمریکا حضور یافته است.

از این آهنگساز تا کنون سه آلبوم در تهران و دو آلبوم در آمریکا منتشر شده است.

 او در حال حاضر با هنرستان موسیقی دختران تهران به عنوان مدرس تاریخ موسیقی غرب، با دانشگاه هنر تهران به عنوان مدرس آهنگسازی و با آموزشگاه موسیقی قاصدک به عنوان مدیر مسئول و مدرس دروس تئوری و آهنگسازی، همکاری می‌کند.

وبسایت رسمی کارن کیهانی:      WWW.KARENKEYHANI.COM