تقی ضرابی

متولد 1317 در تهران پس از تحصیلات ابتدایی وارد هنرستان عالی موسیقی شد و پس از دریافت دیپلم با رتبه اول به دوره عالی رشته آهنگسازی و رهبری راه یافت. در سال 1343 به منظور پروژه رهبری ارکستر، قطعه موسیقی "اورتور قدرت سرنوشت" اثر "وردی" را با ارکستر سمفونیک تهران در تالار فرهنگ اجرا نمود و در این دوره نیز با رتبه اول فارغ التحصیل هنرستان عالی موسیقی شد. اساتید وی در این دوران، آقایان: یوسف یوسف زاده، مصطفی کسروی، هوشنگ استوار، حسن راد مرد، حشمت سنجری و حسین ناصحی همچنین کادتس از کشور آلمان بود. در سال 1357 جهت طی دوره تکمیلی رهبری ارکستر به "رویال مارینز" انگلستان اعزام شد و پس از دریافت مدرک (Band Master) و اجرای چند کنسرت در کشور انگلستان اقدام به اخذ مدرک رهبری ( Royal Academy of Music)(مدرسه موسیقی سلطنتی انگلستان) نمود که در آنجا نیز موفق بود.

در سال 1382 موفق به دریافت نشان درجه یک (دکترا) از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد. او از سال 1359 مشغول تدریس خصوصی و در مراکز فرهنگی : تدریس ساز شناسی و رهبری ارکستر موسیقی کلاسیک و نوازندگی باسون در هنرستان موسیقی  پسران و دختران، ارکستراسیون،  هارمونی، ساز تخصصی "باسون" و رهبری ارکستر در مرکز علمی - کاربردی موسیقی ، دانشکده موسیقی دانشگاه هنر و دانشکده موسیقی سوره می باشد.

ضمناً در حال حاضر مدیر گروه موسیقی نظامی، معاونت آموزشی و پژوهشی  دانشکده موسیقی کرج، همچنین عضو خانه موسیقی و مدیر کانون آهنگ سازان و رهبران کر خانه موسیقی است.

آثار و تالیفات وی به شرح زیر می باشد:

- کتاب ساز شناسی ارکستر سمفونیک برای تمام رشته های موسیقی (نوازندگی ساز ایرانی، نوازندگی جهانی و مبانی آهنگسازی و رهبری ارکستر سمفونیک) به سفارش مرکز آموزش و توسعه فعالیت های هنری وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی (با همکاری استاد اتابک الیاسی)

- جزوه تاریخ موسیقی نظامی جهان (ترجمه و گردآوری)

آثار ارکستری او عبارتند از:

- اورتور "زمستان 1357" در چهارگاه برای ارکستر سمفونیک. «دوبار به وسیله مرحوم فریدون ناصری اجرا شد»

- اورتور"حکایت وصل" در همایون و چهارگاه برای ارکستر سمفونیک «به وسیله ارکستر صداو سیما اجرا و پخش شده است»

- قطعه موسیقی "صلح" برای ارکستر سمفونیک.«به وسیله ارکستر صدا و سیما اجرا و پخش شده است» تعدادی مارش جهت ارکستر سمفونیک و نظامی.

- قطعه موسیقی به فرم فوگ برای ویلن، ویولا و ویولنسل.

- قطعه موسیقی "حجله گاه آسمانی" به سفارش بنیاد شهید که از صدا و سیما پخش شده است. و کارهای تنظیمی دیگر برای ارکسترهای مختلف دیگر مانند ارکستر گلها و ....