اکبر محمدی

نوازنده کلارینت

متولد 1330

دارای مدرک درجه یک هنری در رشته نوازندگی ساز کلاسیک کلارینت. وی از ١٢ سالگی وارد هنرستان موسیقی شد و زیر نظر استاد غلام حسین غریب آموزش کلارینت را شروع کرد و این همکاری تا اخذ دیپلم ادامه یافت. سپس وارد دوره ی عالی هنرستان موسیقی شد و نزد پروفسور تئودور رومن استاد و نوازنده ی اول ارکستر ورشو دوره های تکنیک برتر کلارینت تا اخذ لیسانس نزد ایشان ادامه داد. وی دوره های مختلف در کشور فرانسه ، آلمان و اتریش گذراند.

اکبر محمدی در سال ١٣٥٢ به عنوان نوازنده ی کلارینت وارد ارکستر سمفونیک تهران شد و از سال ١٣٥٧ مسئولیت نوازنده ی اول و سولیست در ارکستر را به عهده گرفت و بارها به عنوان تکنواز با رهبرانی چون حشمت سنجری ، فریدون ناصری ، ایرج صهبائی ، منوچهر صهبائی ، نصیر حیدریان و توماس داوید به اجرای برنامه پرداخت و این همکاری بیش از ٣٠ سال ادامه یافت.

در طی این سالها با گروه های آنسامبل مختلف به اجرای کنسرت هایی در تالار رودکی پرداخت و با گروه های زهی و بادی طی یک دوره ی بیست ساله همکاری داشت.

محمدی در سال ١٣٦٧ به اخذ درجه هنری یک (دکترا) نائل شد.

وی همکاری خود را در زمینه ی آموزش همزمان از سال ١٣٥٢ آغاز کرد. ابتدا در هنرستان عالی موسیقی و سال ١٣٥٧ در دانشگاه تهران ، دانشگاه آزاد و سپس در هنرستان موسیقی پسران و هنرستان موسیقی دختران به عنوان استاد و رهبر ارکستر بادی آغاز نمود که این همکاری تاکنون ادامه دارد. وی دوره های مختلف در جشنواره ی فجر داور بوده همچنین این سمت را در جشنواره های دانشجویی هم دارا بوده است. در زمینه ی فعالیت های اجرا و ضبط آثار آهنگسازان بزرگ ایرانی همچون مرتضی حنانه ، حسین دهلوی ، فرهاد فخرالدینی ، محمدرضا درویشی ، حسین علیزاده ، فریدون ناصری و ... شرکت داشته و آثار باارزشی به یادگار گذاشته است.