علی نعمتی

نوازنده ترومپت

علی نعمتی در سال ١٣٢٤ در شهرستان ساوه به دنیا آمد و در دو سالگی به همراه خانواده به تهران مهاجرت نمود. ایشان بعد از تحصیلات ابتدائی وارد هنرستان موسیقی عالی شدند و در سال ١٣٤٤ موفق به اخذ دیپلم در رشته نوازندگی ترومپت گردید. در سال ١٣٤٤ ضمن تحصیل در رشته آهنگسازی موسیقی نظام  به دعوت ارکستر سمفونیک تهران برای نوازندگی فرنچ هورن جذب ارکستر شدند و بعد از تشکیل ارکستر اپرا در ارکستر مذکور نیز به نوازندگی مشغول شدند و تا سال ١٣٥٧ حضورش در ارکستر اپرا ادامه داشت.

نامبرده در سال ١٣٤٥ به علت نیاز سازمان شهربانی به متخصص موسیقی به عنوان دانشجوی سال دوم دانشگاه پلیس به استخدام شهربانی در آمدند و در سال ١٣٤٧ به درجه ستوان دومی نائل و در سال ١٣٤٨ بعد از اخذ مدرک لیسانس از هنرستان عالی موسیقی در رشته موسیقی نظامی ، عملاً فعالیت خود را در موزیک سازمان شهربانی آغاز نمودند .

وی برای پایان نامه خود سه قطعه سوئیست و یک قطعه مارش و تنظیم یک قطعه والس از آثار چایکفسکی برای موزیک نظامی را به هیئت ژوری ارائه نمودند و این قطعات در حضور مرحـوم استاد سنـجری، مرحـوم استاد حسـن راد مرد، استاد حسین ناصحی و سایر اساتید هنرستان عالی موسیقی به رهبری ایشان با ارکستر نظامی شهربانی به اجرا در آوردند و مورد تقدیر اساتید قرار گرفتند .

ایشان درجات نظامی را یکی پس از دیگری طی نمودند و در سال ١٣٧٠ به درجه سرتیپی نائل شدند، وی اولین افسر موزیک می باشند که بعد از سرتیپ مین باشیان بعد از هفتاد سال به این درجه نائل شدند.

نامبرده در مشاغل ناظم موزیک، معمون و فرمانده موزیک و از سال ١٣٦٥نیز به عنوان هماهنگ کننده موزیک شهربانی انجام وظیفه نموده و از سال ١٣٦٩ضمن خدمت در شهربانی به ستاد مشترک ارتش دعوت و هماهنگی کلیه امور موزیک ارتش و نیروهای انتظامی را به عهده گرفتند. و از سال ١٣٧١نیز ضمن داشتن مسئولیت های بالا، به عنوان مسئول واحد موسیقی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس را نیز عهده دار شدند. ایشان در خرداد ماه سال ١٣٧٤ از سوی شورای ارزشیابی هنرمندان کشور به درجه یک هنری نائل شدند و در آذر ماه همین سال با ٣٠ سال فعالیت صادقانه از خدمت در نیروی انتظامی بازنشسته شدند ولی فعالیتهایشان در بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس تا سال ١٣٨٦ ادامه داشت .

از سال١٣٧٧ برای تدریس در رشته نوازندگی ترومپت به هنرستان موسیقی پسران دعوت گردید و بعد از تأسیس دانشگاه علمی کاربردی موسیقی به عنوان استاد ساز فوق الذکر مشغول انجام وظیفه می باشند. ضمناً از سال ١٣٨٧ نیز برای تدریس به هنرستان موسیقی دختران دعوت گردیدند.

علی نعمتی در طول حضورش در سازمان شهربانی ، نیروی انتظامی ، ارتش و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس آثار فراوانی تنظیم و توسط ارکستر های نظامی به اجرا در آورده است و همچنین تعدادی سرود با عناوین سرود بی کلام ، امید ما ، نماز ، دفاع مقدس ، صیاد دلها ، خروش پر از و موسیقی فیلم مستند بچه های شلمچه ساخته و از طریق رسانه های گروهی پخش گردیده است .

وی متولی تولید، ضبط و انتشار آثار فراوانی در زمینه  دفاع مقدس از قبیل ساخت سمفونی حماسه خرمشهر، فلک الافلاک، سرداران و اروند رود به آهنگسازی آقایان مجید انتظامی، کامبیز روشن و دکتر محمد سعید شریفیان بوده است و در طول فعالیتش در بنیاد و به همت وی شش دوره جشنواره موسیقی دفاع مقدس در استان های مختلف برگزار گردیده .

ایشان به علت فعالیتش بعد از بازنشستگی در زمینه هنر موسیقی از طریق ناجا به عنوان هنرمند نمونه معرفی و مورد تقدیر و دریافت جایزه نائل گردیده و همچنین از طریق سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران مورد تقدیر قرار گرفتند . ایشان در جشنواره های مختلف سرود و موسیقی به عنوان داور حضور فعال داشته اند.