همکاراناساتید موسیقیاحسان ذبیحی فر

احسان ذبیحی فر

نوازنده کمانچه

متولد1358تهران

موسیقی را از ده سالگی با نوازندگی پیانو آغاز کرد . او تحصیییلات آکادمیک موسیقی را با رود به هنرستان موسیقی و انتخاب ساز کمانچه به عنوان ساز تخصصی آغاز نمود . در سال 1376 از هنرستان فارغ التحصیل شد و یک سال بعد ، برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی موسیقی وارد دانشکده موسیقی دانشگاه هنر گردید و تحصیلاتش را تا مقطع ارشد نوازندگی ایرانی ادامه داد و در سال 1387 از همین دانشکده فارغ التحصیل شد . او در زمینه علوم نظری موسیقی و آهنگسازی دانش آموخته آقایان شریف لطفی ، هوشنگ کامکار ، محسن الهامیان، وارتان ساهاکیانف ساسان فاطمی و هومان اسعدی بوده و نوازندگی کمانچه را ضمن بهره مندی از محضر آقایان درویشرضا منظمی و هادی منتظری به صورت تخصصی نزد آقای اردشیر کامکار آموخته است.

وی از سال 1375 به عنوان سرپرست ، آهنگساز  و نوازنده کنسرت های متعددی در داخل و خارج از ایران با گروه موسیقی ایرانی "مهتاب" و کوارتت زهی ایرانی "چهارگان"داشته است . همچنین با گروههای زیادی از جمله عبدالقادر ، رهاوی، چاوش و مسیحا همکاری داشته و شرکت در فستیوال های مختلف و همچنین کسب مقام نخست فستیوال "موقام2013" (در بخش مسابقه ی سازی و آوازی با گروه نسیم طرب ) را نیز در کارنامه اش دارد.

آثاری که در قالب سی دی تا کنون از او منتشر شده اند عبارتند از مجموعه" سایه روشن مهتاب" به خوانندگی بیژن کامکار ، مجموعه "هیچ مگو " به خوانندگی مجتبی عسگری ، مجموعه" شیرین" به خوانندگی فریدون پور رضا، بهرام باجلان، مجتبی عسگری و وحید تاج ، مجموعه ی"سرخانه"(اساس ایده ای از ساسان فاطمی)، مجموعه ی "شوق نامه "( به سرپرستی محدرضا درویشی و خوانندگی همایون شجریان )، مجموعه ی " رهاوی" (کاری از ساناز نخجوانی) و همکاری در ضبط بسیاری آثار منتشر شده دیگر.

از او کتاب های مجموعه قطعات برای گروه سازهای ایرانی در دوجلد با عنوان های «دلدار» و «شوق» و کتاب ده قطعه برای کمانچه (آثاری از موسیقی کلاسیک ایران) تا کنون انتشار یافته اند.

احسان ذبیحی فر اکنون علاوه بر تدریس در دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد و هنرستان موسیقی ، عضو هیئت علمی دانشکده ی موسیقی دانشگاه هنر و مدیر گروه نوازندگی موسیقی ایرانی این دانشکده نیز می باشد.