به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 
  • ملیحه سعیدی

متولد1327

مدرس، آهنگساز، مؤلف و نوازندهٔ ساز قانون، مدیر سابق هنرستان موسیقی دختران، موسیقی را از کودکی در خانواده‌ای اهل هنر آغاز کرد.در سال 1327 در تهران متولد شد. در زمان ریاست استاد حسین دهلوی از هنرستان موسیقی ملی در رشتهٔ ویلون کلاسیک و ایرانی فارغ‌التحصیل شد. نواختن سازهای ویلون آلتو، قیچک، تمبک، پیانو و قانون را ضمن تحصیل در هنرستان و دانشگاه فرا گرفت و قانون را به عنوان ساز تخصصی خود انتخاب کرد و نزد مهدی مفتاح در هنرستان آموخت. سپس در سال ۱۳۴۷ تدریس قانون را در هنرستان موسیقی ملی آغاز کرد و در سال ۱۳۵۵ از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشته ی موسیقی با ساز تخصصی قانون فارغ التحصیل شد. ملیحه سعیدی در مرکز حفظ و اشاعه ی موسیقی ملی از محضر اساتیدی چون دکتر داریوش صفت و نورعلی برومند و محمود حکیمی و یوسف فروتن و سعید هرمزی بهره جست؛ظرایف موسیقی ایرانی را از اساتید مجرب فرا گرفت وآنها را با ساز قانون انطباق داد.وی ساز قانون را به سبک ایرانی مینوازد.

در ابتدای ورود قانون به ایران، شیوه نوازندگی به موسیقی عربی نزدیک‌تر بود، اما در چند سال اخیر با کوشش‌های ملیحه سعیدی، لحنی کاملاً ایرانی و هم رنگ با سایر سازهای موسیقی دستگاهی از این ساز شنیده می‌شود. شیوه نواختن این ساز به طور سنتی با دو انگشت اشاره صورت می‌گیرد. در سال‌های اخیر علاوه بر تکنیک دو انگشتی، با ابتکار ملیحه سعیدی شیوه ده انگشتی نوازندگی قانون نیز رونق گرفته است. در این روش امکانات زیادی از ساز در اختیار نوازنده و آهنگساز قرار میدهد. وی پس از ۲۲ سال تحقیق در سال ۱۳۶۹ اولین کتاب موسیقی در زمینه ی آموزش به هنرجویان را با عنوان {آموزش ساز قانون} با نظر و همکاری حسین دهلوی به چاپ رسانید.

وی از سال ۱۳۷۴ در دانشکده ی موسیقی به تدریس مشغول بوده است و ساخت قطعه های ارکستری و تصنیف و ساخت قطعات متنع برای ساز قانون را نیز به سرانجام رسانده است. دلنوا،سفر عشق، یار پنهان،غوغای جان،هزار آواز،نوای قریه،آهوی وحشی، آوای روستا،شبنم صحرایی، نوای دل و نوای غربت برخی از آثار منتشر شده ی ایشان است.

 

کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد